Jak wygląda badanie wziernikiem ginekologicznym?

Jak wygląda badanie wziernikiem ginekologicznym?

Regularne wizyty u ginekologa pozwalają odpowiednio zadbać o nasze kobiece zdrowie. Jednym z profilaktycznych badań ginekologicznych jest pobranie wymazu z szyjki macicy- czyli tzw. cytologii. Pozwala ona zdiagnozować ewentualne zmiany nowotworowe. W celu prawidłowego pobrania próbki oraz uwidocznienia struktur wewnętrznych lekarz zakłada wziernik. Jest to narzędzie powszechnie stosowane w gabinetach ginekologicznych.

Co to jest wziernik ginekologiczny ?

Wziernik ginekologiczny to przyrząd służący do komfortowego badania dróg rodnych kobiety. Jego rozmiar dobierany jest indywidualnie dla każdej pacjentki, w zależności od tego czy rodziła siłami natury czy też nie. Nie zaleca się stosowania go u dziewic, ponieważ może naruszyć delikatną strukturę błony dziewiczej. Wykonany jest z metalu (starszej generacji) lub plastiku, wyglądem natomiast przypomina ptasi dziób. Składa się z dwóch połączonych ze sobą ramion o zaokrąglonych końcach, które rozwierają się na konkretną szerokość ustawianą przez ginekologa. Rozwarcie to umożliwia uwidocznienie tarczy oraz szyjki macicy.

Plastikowe wzierniki cieszą się coraz większą popularnością ze względu na neutralną temperaturę oraz wygodę stosowania- zapewniają zmniejszenie dyskomfortu pacjentki podczas wziernikowania. Przyrząd ten jest jednorazowy i znajduje się w oddzielnych, szczelnych opakowaniach by zapobiec wszelkiego rodzaju zakażeniom. Nie wymaga on sterylizacji. Istnieją także wzierniki dwułyżkowe, które stosuje się przede wszystkim podczas wykonywania zabiegów ginekologicznych.

Badanie wziernikiem ginekologicznym- krok po kroku

W momencie konieczności pobrania wymazu cytologicznego pacjentce, ginekolog wyciąga z opakowania sterylnie zabezpieczony wziernik. Następnym krokiem jest rozchylenie warg sromowych a także ustalenie za pomocą palców położenia szyjki macicy. Lekarz delikatnie wsuwa przyrząd przez ujście pochwy i prowadzi go wzdłuż jej tylnej ściany na odpowiednią głębokość. Robi to tak, aby nie sprawić bólu pacjentce. Rozwiera ramiona wziernika i blokuje je by zachować ich stałą pozycję. W ten właśnie sposób odchyla od siebie przednią oraz tylną ścianę pochwy. Teraz możliwe jest dokładniejsze zbadanie dróg rodnych a także pobranie próbki cytologicznej za pomocą specjalnej szczoteczki. Po zakończeniu badania ginekolog zamyka wziernik i ostrożnie wyciąga go na zewnątrz.

Przeczytaj także:

Jak należy przygotować się do wizyty u ginekologa?

 

Translate »