Jak należy przygotować się do wizyty u ginekologa?

Jak należy przygotować się do wizyty u ginekologa?

Większość młodych kobiet obawia się swojej pierwszej wizyty u ginekologa. Najczęściej wybierają na swojego lekarza kobietę, ponieważ wydaje im się, że odczują mniejszy wstyd związany z rozebraniem się. Strach tyczy się także kwestii odczuwania bólu podczas badania. Nie ma jednak żadnych powodów do paniki- kontrola ginekologiczna nie jest bolesna, a służyć ma jedynie postawieniu diagnozy lub profilaktyce. Należałoby pamiętać, że może także wielu z nas uratować życie.

Kiedy należy umówić się na wizytę?

Na początku warto ustalić odpowiedni termin wizyty- należy zwrócić uwagę na fazę naszego cyklu menstruacyjnego. Miesiączka wyklucza rutynowe badanie ginekologiczne ponieważ wiąże się ono z dyskomfortem pacjentki, a także z zaburzonym wynikiem cytologicznym (nigdy nie pobiera się cytologii w czasie okresu) czy po prostu nieodpowiednio uwidocznionymi drogami rodnymi kobiety. Najlepszym momentem będzie wybranie się do gabinetu parę dni po skończonej miesiączce- wtedy najłatwiej ocenić nie tylko pochwę czy macicę ale także jajniki za pomocą ultrasonografu.

Co należy przygotować przed wizytą u ginekologa?

Jeśli prowadzimy dzienniczek lub kalendarz w którym uważnie zapisujemy daty rozpoczęcia miesiączki warto zabrać go ze sobą. Ginekolog przed badaniem spróbuje ustalić na podstawie wywiadu lekarskiego czy nasze cykle są regularne oraz czy nie trwają zbyt długo. W momencie, gdy nie śledziłyśmy do tej pory  funkcjonowania cykli menstruacyjnych, należy zapisać na karteczce lub zapamiętać datę ostatniej miesiączki. To podstawowa wiedza, którą powinna posiadać każda kobieta udając się do lekarza.

Jak poprawić komfort badania?

Idąc do ginekologa należy ubrać się tak, by czuć się komfortowo podczas wizyty. Najlepszym pomysłem będzie założenie dłuższej spódniczki, która umożliwi sprawne badanie bez dodatkowego, niepotrzebnego stresu pacjentki. Pamiętajmy, że zdjęcie bielizny w spodniach będzie bardziej czasochłonne, a także uniemożliwi przykrycie ciała w momencie wędrówki z przebieralni na fotel ginekologiczny.

Przed wizytą warto pamiętać o odpowiednim odświeżeniu miejsc intymnych- wpłynie to na większy komfort pacjentki podczas badania. Nie należy jednak używać agresywnych środków myjących ani stosować wszelkiego rodzaju irygacji pochwy. Woda lub odrobinę rozcieńczonego płynu do higieny intymnej będzie najlepszym wyborem- im mniej tym lepiej. Stan naszego narządu rodnego określa także jego wydzielina. Zmyta w nadmiernej ilości ograniczy możliwość jej oceny przez ginekologa.

Przeczytaj także:

Jak wygląda badanie u ginekologa?

 

 

 

 

Translate »