Jak wygląda badanie u ginekologa?

Jak wygląda badanie u ginekologa?

Pierwsze badanie ginekologiczne wywołuje wśród młodych kobiet wiele emocji. Strach przed nieznanym, a także wstyd związany z rozebraniem się przed obcą osobą przyczynia się do odwlekania wizyty. Z tego właśnie powodu wiedza dotycząca przebiegu badania jest niezwykle ważna i pomaga zniwelować lęk u pacjentek. W gabinecie nie ma głupich pytań- jeśli coś nas martwi lub ciekawi należy od razu pytać. Ważne jest, aby poczuć się swobodnie w towarzystwie swojego ginekologa. Ułatwi to komunikację oraz sprawi, że sytuacja stanie się mniej krępująca.

Wejście do gabinetu

Aby dowiedzieć się jaki jest cel naszej wizyty, ginekolog przeprowadza krótki wywiad lekarski- jest on niezbędny aby wstępnie ustalić stan naszego zdrowia. Pytania najczęściej dotyczą naszego samopoczucia, miesiączki, życia seksualnego itd. Od tego czy kobieta już współżyła zależy charakter dalszego badania. Po rozmowie pacjentka zostaje zaproszona do specjalnego pomieszczenia lub udaje się za zasłonę, gdzie może swobodnie zdjąć bieliznę (polecane jest ubrać spódniczkę, aby móc zasłonić się w drodze na fotel ginekologiczny, czasami jednak gabinety oferują jednorazowe nakrycie- warto zapytać). Na fotelu najważniejsze jest aby oprzeć się wygodnie i jak najbardziej zrelaksować. Kładąc nogi na podpórki zsuwamy pośladki maksymalnie w dół -umożliwi to dokładniejsze badanie i sprawi, że będzie ono w większym stopniu komfortowe.

Badanie fizykalne oraz cytologia

Na początek ginekolog umieszcza dwa palce w pochwie, przy czym uciska podbrzusze, sprawdzając palpacyjnie jego prawidłowość. Ocenia także zewnętrzne narządy płciowe oraz węzły chłonne. W niektórych przypadkach badanie można wykonać także przez odbyt, szczególnie u bardzo młodych pacjentek a także tych, które jeszcze nigdy nie współżyły. W następnej kolejności lekarz pobierze wymaz z szyjki macicy, czyli wykona tzw. cytologię. Zakłada specjalne urządzenie zwane wziernikiem, które umożliwia pobranie próbki oraz  pozwala dokładniej obejrzeć wnętrze dróg rodnych pacjentki. Wymaz wykonuje się przy pomocy gumowej szczoteczki. Jest to rutynowe badanie w kierunku wykrycia raka szyjki macicy.

Ultrasonografia

Teraz lekarz wykonywać będzie USG dopochwowe. Umożliwia ono szczegółową ocenę jajników, endometrium oraz zmian w ich obrębie. Odbywa się za pomocą długiej sondy, na którą ginekolog nakłada lateksową nakładkę- inaczej prezerwatywę, a także specjalny żel ułatwiający poślizg. Badanie to nie należy do bolesnych, aczkolwiek całkowite rozluźnienie mięśni zniweluje ewentualne nieprzyjemne doznania.

W niektórych gabinetach możliwe jest także wykonanie USG piersi. To również bardzo ważna część ciała narażona na rozwój nowotworu u kobiet, szczególnie jeśli pojawił się on u naszej mamy lub babci. Zaleca się także samodzielnie badać biust przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli nie wiemy jak poprawnie przeprowadzić takie badanie, ginekolog rozwieje nasze wątpliwości pokazując na co zwrócić szczególną uwagę. Zdarza się, że ginekolog wykonuje również USG tarczycy oraz dołów pachowych, które również należy profilaktycznie kontrolować.

Przeczytaj także:

Jak należy przygotować się do wizyty u ginekologa?

 

 

 

 

 

Translate »