Co to jest cytologia i kto ją wykonuje?

Co to jest cytologia i kto ją wykonuje?

Badania profilaktyczne są obowiązkowe w momencie gdy chcemy zachować dobre zdrowie na długie lata. Mogą nas ustrzec przed rozwojem poważnych chorób i uratować życie, ponieważ pozwalają na ich wczesne wykrycie, dając możliwość całkowitego wyleczenia.

U każdej kobiety na liście obowiązkowych badań powinna znaleźć się cytologia. Nie tylko pomaga wykryć raka szyjki macicy, ale także informuje o toczącym się procesie zapalnym o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym. Należy przeprowadzić ją u pacjentek najpóźniej 12 miesięcy po rozpoczęciu współżycia lub w momencie ukończenia przez nie 20-25 roku życia. Nie może ona odbyć się podczas miesiączki a także 4 dni po niej- najlepiej w 10-14 dniu cyklu menstruacyjnego. Częstotliwość z jaką zaleca się wykonywanie cytologii zależy od różnych czynników jak np. wiek kobiety oraz stan jej zdrowia.

Rak szyjki macicy to trzeci najczęstszy rodzaj nowotworu na świecie, dlatego nie wolno go bagatelizować. Za główną przyczynę jego rozwoju uważa się obecność wirusa HPV w organizmie. Szacuje się, że ponad 80% społeczeństwa miało chociaż raz w życiu styczność z jego nosicielem. Pomimo skorzystania ze szczepionki przeciwko HPV, nadal zaleca się regularne wykonywanie cytologii, by wykluczyć zachorowanie.

Czym jest cytologia?

Cytologia to inaczej wymaz pobierany z szyjki macicy. Pozwala na wiarygodną ocenę komórek jej nabłonka oraz szybką reakcję w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Procedurę powinno przeprowadzać się przy pomocy specjalnej szczoteczki o elastycznych włóknach. Aby uwidocznić wnętrze pochwy oraz uzyskać dostęp do szyjki macicy, ginekolog zakłada pacjentce tzw. wziernik. To niegroźne urządzenie wsuwa się delikatnie przez ujście dróg rodnych kobiety- możemy wtedy poczuć delikatny dyskomfort wiążący się z rozciąganiem błony śluzowej pochwy. Im bardziej rozluźnimy nasze ciało podczas badania, tym mniej nieprzyjemnych doznań doświadczymy.

Lekarz wkłada szczoteczkę przez wziernik, a później umiejętnie nią obraca w celu pobrania wydzieliny oraz złuszczonych komórek nabłonka. Przygotowana próbka umieszczana jest w specjalnym płynie konserwującym, po czym wysyłana jest do laboratorium. O wyniku badania decyduje cytolog lub histopatolog, który oddziela komórki, barwi je i rozmazuje na szkiełku. Pod mikroskopem ocenia ich prawidłowość i opisuje według przyjętej skali.

Za każdym razem należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu przed wizytą ginekologiczną. Zastosowanie środków dopochwowych, antykoncepcyjnych oraz wszelkiego rodzaju irygacji a także ingerencja w środowisko pochwy poprzez współżycie, powinno odbywać się nie później niż 3 dni przed badaniem.

Kto może pobrać wymaz?

Cytologię powinna wykonać uprawniona do tego osoba, ponieważ przeprowadzona w nieprawidłowy sposób jest całkowicie niewiarygodna. Najczęściej procedurą tą zajmuje się lekarz ginekolog, rzadziej położna.

Przeczytaj także:

Co to jest badanie USG dopochwowe i na czym polega

 

Translate »