Co to jest badanie USG dopochwowe i na czym polega?

Co to jest badanie USG dopochwowe i na czym polega?

Regularna ocena stanu zdrowia jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Pozwala zapobiec rozwojowi poważnych chorób, a także diagnozować niepokojące objawy na wczesnym etapie ich rozpoznania. Diagnostyka obrazowa w skład której wchodzi ultrasonografia to nieinwazyjne oraz bezpieczne badanie. Tradycyjne USG przeznaczone jest dla każdego- zarówno dla dzieci jak i kobiet w ciąży.

Działanie ultrasonografu opiera się na wysyłaniu fal ultradźwiękowych w kierunku tkanek i narządów pacjenta, by następnie odbite od nich mogły wrócić do aparatu. Obraz widoczny jest na podłączonym do sondy monitorze. Na liście profilaktycznych badań, które kobiety powinny wykonywać prynajmniej raz do roku znajduje się min. USG dopochwowe. Służy ono do wykrywania nieprawidłowości anatomicznych a także powstałych zmian np. takich jak mięśniaki, torbiele, polipy lub guzy. Badanie to w większości przypadków przeprowadza ginekolog, ale zinterpretowaniem wyników może zająć się rówież onkolog.

Czym jest USG dopochwowe?

USG dopochwowe (inaczej badanie transwaginalne) to badanie mające na celu zobrazowanie wnętrza organizmu kobiety w obrębie jej dróg rodnych. Jest to metoda bezpieczna, bezbolesna (w większości przypadków) oraz zdecydowanie bardziej dokładna niż standardowy ultrasonograf wykonywany przez powłoki brzuszne. Wiąże się jedynie z delikatnym dyskomfortem związanym z rozciąganiem ujścia pochwy. Przy ultrasonografii transwaginalnej używa się sondy o specjalnym, wydłużonym kształcie. Umożliwia ona przedostanie się do wnętrza dróg rodnych kobiety na tyle, by dokładnie uwidocznić jajniki, macicę oraz tzw. zatokę Douglasa. W momencie, gdy lekarz zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości np. w postaci torbieli jajnika, ma możliwość zmierzyć zmianę aby poddać ją głębszej ocenie.

Dopochwowe badanie USG – krok po kroku

Ultrasonografie dopochwową można przeprowadzić na dwa sposoby- na fotelu ginekologicznym lub na przygotowanej leżance w pozycji leżącej z szeroko rozstawionymi nogami. Lekarz poprosi pacjentkę o rozluźnienie mięśni dna miednicy, by zwiększyć komfort jej badania. Zaciskanie ich pod wpływem stresu tylko przysporzy problemów. Na głowicę aparatu nakłada jednorazowo prezerwatywę lub specjalną osłonkę, by później wycisnąć na nią żel do USG. Preparat ten zniweluje dyskomfort oraz zwiększy widoczność dróg rodnych.

Pierwszy kontakt z sondą i zimnym żelem może być lekko nieprzyjemny, ale po kilku sekundach odczucie to mija. Ginekolog wkłada głowicę wgłąb pochwy i delikatnie obraca urządzeniem by zwiększyć zakres widoczności. Po kolei ogląda wszystkie struktury i opisuje je. Trwa to zazwyczaj parę minut. Po skończonej obserwacji lekarz wyciąga sondę i wręcza kobiecie papier lub chusteczki potrzebne do wytarcia żelu. Na koniec omawiane są wyniki badania.

Przeczytaj także:

Jak należy przygotować się do wizyty u ginekologa?

 

 

Translate »